Čo je ABA terapia?
Aplikovaná behaviorálna analýza alebo skrátene ABA je terapiou, ktorá využíva vedecky overené princípy a postupy na analýzu a zmenu správania jednotlivca. Prístup ABA terapie je postavený na učení B. F. Skinnera, ktorý popísal operantné podmieňovanie. Na základe svojich výskumov zistil, že dôsledky správania ovplyvňujú frekvenciu jeho ďalšieho výskytu. Teda prostredníctvom posilňovania žiadúceho správania a vyhasínania nežiadúcich prejavov správania dosahuje terapeut presne stanovené ciele v rôznych oblastiach bežného života ale i výkonových úloh.
Ako funguje ABA terapia?
Analýzou aktuálnej úrovne klienta využíva ABA terapia jasne stanovené postupy učenia a nastavuje individuálny plán pre každého klienta. Základom terapie je spárovanie sa s klientom, teda nadviazanie kontaktu a spolupráce. Terapeut analyzuje záujmy klienta pre ich ďalšie využitie v nasledujúcom učení komunikácie a interakcie. Využitím posilnení, vonkajšej motivácie, terapeut posilňuje to správanie klienta, ktoré je požadované. Môžu sa vyskytnúť i také formy správania, ktoré sú nefunkčné. Úlohou terapeuta je analyzovať ich funkciu a poskytnúť správnu formu intervencie pre ich nápravu prípadne úplné vyhasnutie. Krok po kroku sú budované zručnosti v prirodzenom prostredí a následne, keď je klient pripravený, prebieha učenie aj za stolíkom.
Pre aký typ problémov je ABA terapia vhodná?
ABA terapia je vhodnou voľbou včasnej terapie pri neurovývinových poruchách akými sú poruchy autistického spektra alebo iné vývinové poruchy. Prostredníctvom behaviorálnej intervencie dosahuje výsledky v rozvoji komunikácie, sociálnych zručností a eliminácie nežiaduceho správania.
Pre koho je ABA terapia vhodná?
Výhodou ABA terapie je jej jednoznačnosť a jasnosť postupov pri práci s klientom s poruchami autistického spektra pričom sa zapája celý rodinný systém. Zameriava sa na každú zložku fungovania klienta v bežnom živote čím sa zvyšuje klientova sebaúčinnosť a znižuje sa jeho frustrácia z chýbajúcich nástrojov pre zapojenie sa do spoločnosti. Vo včasných štádiách neurovývinových porúch je vhodnou pre dosiahnutie návykov v správaní klienta a tým vytvára ornú pôdu pre rozvoj hlbších aspektov osobnosti.
Pre koho nie je ABA terapia vhodná?
Nie je známa nevhodnosť využívania ABA terapie u klientov s neurovývinovými poruchami. Je dôležité vyzdvihnúť fakt, že efektívnosť terapie klienta s ťažkosťami v spomínaných oblastiach nastupuje s intenzívnou prácou, ktorá je odporúčaná na cca 25 až 40 hodín týždenne a tak sa terapeutom stáva i samotný rodič, ktorý sa učí postupy ABA terapie.