...

 
bt_bb_section_bottom_section_coverage_image

Senzorimotorická Arteterapia

Čo je Senzorimotorická arteterapia?

V angličtine Sensorimotor Art Therapy alebo Senzorimotorická Arteterapia je terapeutický prístup Cornelie Elbrecht, austrálskej arteterapeutky, zameranej na liečenie traumy. Integruje poznatky z neurobiológie, senzorickej integrácie a bilaterálnej kresby. Poukazuje na spôsob liečenia, prostredníctvom ktorého môže klient vyjadriť svoje vnútorné prežívanie neverbálne. Podstatou nie je interpretovať náročnú situáciu. Dôležitým je spoločne s terapeutom stabilizovať klientov prežívaný stres v bezpečnom prostredí.

 

Ako funguje Senzorimotorická arteterapia?

V Senzorimotorickej arteterapii na rozdiel od iných striktne verbálnych arteterapeutických prístupov je v popredí neverbálna zložka, pocity a zmysly. Hovoríme o na telo orientovanej arteterapii založenej na bilaterálnej kresbe, technike, kde obe ruky na plátne vytvárajú rytmický pohyb. Cez pohyb rúk sa zapája pohyb celého tela. Skrz spojenie sa s našim telom dokážeme aktivovať implicitnú, nevedomú, pamäť a nájsť spomienky zapísané v ňom. Následne prežívané napätie uvoľniť.

Klient je pred takouto formou terapie zrelaxovaný a na papier premieta opakovane rytmus aký v daný moment v tele cíti a aký potrebuje. Každá z línií vedenej kresby symbolizuje iný rytmický pohyb na základe klientovho aktuálneho prežívania.

 

Pre aký typ problémov je Senzorimototorická arteterapia vhodná?

Aby sme mohli lepšie svojmu prežívaniu porozumieť, môžeme si ho predstaviť ako pulzujúci rytmus. Ak sa tento rytmus zastaví, prežívame akúsi nespracovanú, ťaživú situáciu, ktorá ovplyvňuje nielen naše prežívanie ale i naše telo. Naša nervová sústava v stave ohrozenia zažíva preťaženie a hlási nám veľký červený oznam “Nemôžem” napríklad aj v bežnej situácii, keď sa potrebujeme obliecť pred odchodom z domu. Náš pomyselný rytmus je zastavený, naše prežívanie sa sústredí iba na to aby dokázalo prežiť. Zamrzne, bude bojovať alebo utečie z danej situácie.

 

Pre koho je Senzorimototorická arteterapia vhodná?

Arteterapia je všeobecne vhodným nástrojom pre detského i dospelého klienta v prípadoch vývinových, telesných, duševných i sociálnych ťažkostí. Cieľom je uvoľnenie, sebaprežívanie, vnímanie seba samého, poznanie vlastných možností a hraníc, zorganizovanie vnútorného prežívania a to prostredníctvom slobodného experimentovania v arteterapeutickom procese.

Senzorimotorická arteterapia je vhodná nielen pre klientov, ktorí sa dokážu zregulovať pri samotnom procese ale mnoho klientov prichádza „zaseknutých“ pretože pociťujú akési uviaznutie. Vedená kresba klienta vedie obnoviť zastavený rytmus, pomáha uvoľniť vnútorné napätie a blokády a podporuje sebareguláciu klientovho nervového systému.

 

Pre koho nie je Senzorimototorická arteterapia vhodná?

Senorimoorická arteterapia pracuje s klientom so zreteľom na jeho individuálne potreby. Reflektuje jeho zmeny prežívania, ktoré klient verbalizuje, ale aj tie ktoré si terapeut všíma na neverbálnej úrovni komunikácie. Ak je to potrebné, je klient vedený v procese kresby terapeutom, ktorý facilituje a reguluje priebeh terapie. Podstatou nie je vytvoriť umelecké dielo a opísať ho, ale pretaviť prežívané na papier a zapojiť svoje zmysly a pocity. Preto neboli zaznamenané kontraindikácie vo využití danej formy arteterapie.