Čo je to projekt Rozvoj hrou?
Projekt Rozvoj hrou vznikol pod záštitou terapeutky Lindy Cecavovej, hrovej terapeutky a absolventky terapeutického výcviku v Son-rise programe. Účelom projektu je prepájanie moderných prístupov pracujúcich s klientom s poruchou autistického spektra. Rozvoj hrou nahliada na detského klienta s úctou, pracuje s ním neinvazívne. Detskú hru využíva ako terapeutický nástroj na vytvorenie kvalitnejšej sociálnej interakcie medzi dieťaťom s poruchou autistického spektra (PAS) a jeho okolím.
Teória – ako funguje?
vnútorná motivácia
prijatie a vzťah
zábava
Podmienky
Prv ako vstupujeme do terapie je dôležité upraviť podmienky, v ktorých sa budeme s dieťaťom hrať a učiť. Prostredie prispôsobujeme tak, aby sme nielen pokryli záujmy dieťaťa, ale súčasne vytvorili priestor na to, aby malo motiváciu a potrebu s nami spolupracovať. Ak je detské prostredie plné rôznorodých podnetov, môžu pôsobiť ako distraktor, pozornosť dieťaťa sa triešti a odvracia od budovania cieľových zručností (napr. očný kontakt). Za dôležité sa považuje nielen vonkajšie, ale i vnútorné prostredie dieťaťa. Ak detský klient prežíva stres, je pre neho náročné sa sústrediť na udržanie očného kontaktu, reč, spoluprácu, rozvoj vyšších kognitívnych funkcií a pod. Zdrojom napätia môžu byť napr. ťažkosti s trávením či oslabená funkcia senzorimotorických systémov.
Samotná terapia prebieha nasledovaním jednotlivých krokov individuálnym tempom podľa potrieb detského klienta. Súbežne pracujeme i s rodinou, ktorá je najdôležitejším článkom intervencie.
Prax
pripájanie
nálepkovanie
Indikácie – komu pomáha?
Primárne bol projekt Rozvoj hrou – Vývinová hra vytvorený pre detských klientov s poruchami autistického spektra (PAS). PAS zasahuje do sociálnej komunikácie a interakcie, sú pozorovateľné určité opakujúce sa vzorce v správaní, hre a záujmoch a častokrát sú u dieťaťa prítomné špecifické potreby. V rámci spolupráce s rodinou prihliadame na unikátnosť každého klienta a pracujeme na rozvoji sociálnych zručností ako je podpora záujmu dieťaťa o zdieľanie s hrovým a komunikačným partnerom skrz očný kontakt, ukazovanie, gestá či reč. Tiež podporujeme v detskom klientovi rozvoj záujmov a spoluprácu prostredníctvom vnútornej motivácie.
Pre koho je projekt Rozvoj hrou vhodný?
Prístup je vhodný pre rodiny s deťmi, u ktorých bola diagnostikovaná PAS ale i podozrenie na ňu a vnímajú potrebu pracovať primárne na rozvoji základných zručností, v ktorých je prítomný deficit. Hlavným princípom je prijímanie dieťaťa, vnímanie jeho potrieb a postupné pripájanie sa k nemu cez jeho obľúbené aktivity a hry. Môže ísť o cestu zdanlivo dlhšiu avšak pri pohľade na dlhodobé výsledky je prítomné efektívnejšie fungovanie dieťaťa stavané na jeho úprimnom záujme o svoje prostredie.
Pre koho nie je projekt Rozvoj hrou vhodný?
Rozvoj hrou môže podporiť vo vývine všetkých detských klientov, ktorí majú ťažkosti v oblasti reči, spolupráce, hry, záujmov a pravidiel sociálneho prostredia. Dôležité je aplikovať princípy Rozvoja hrou aj v domácom prostredí a aktívne ich využívať. Neexistujú žiadne kontraindikácie.